خواندن مقدار اهم مقاومت ها یکی از مهارت هایی مهم در تعمیر برد های الکترونیکی است و حتما باید ان را بلد باشیم ولی در بیشتر مقاومت ها مقدار ان را مستقیم روی ان نمی نویسند و برای نشان دادن مقدار ان از کد های رنگی استفاده می کنند .

خواندن مقدار اهم مقاومت

برای خواندن کد رنگی مقاومت ها یک جدول وجود دارد به اسم جدول رنگ مقاومت ها که در ان هر رنگ یک عدد مخصوص به خودش را دارد .

خواندن مقدار اهم مقاومت

 

ویدیو اموزشی

 

 

 

 

جهت خواندن مقدار اهم مقاومت از کدام طرف است ؟

طبق مطالبی که در ویدیو گفتیم باید از جهت عکس رنگ درصد خطا شروع به خواندن مقدار عدد رنگ ها بکنید.

درصد خطا با تلورانس مقاومت

درصد خطای رنگ طلایی 5 درصد است یعنی مقاومت ما ممکن است 5 درصد بیشتر یا 5 درصد کمتر از مقدار اصلی خود نشان دهد در عکس زیر در صد خطای بقیه رنگ ها را هم می بینید .

 

خواندن مقدار اهم مقاومت

 

چرا از مقاومت های پنج رنگ استفاده می شود .

در یک سری از برد ها و وسایل میزان اهم مقاومت برای ما خیلی مهم است و حتی یک اهم کم و زیاد ممکن است کار کرد مدار ما را مختل کند مثلا در صنایع موشکی یا دستگاه های حساس پزشکی  باید مقادیر قطعات دقیق و بدون خطا باشد به این منظور از مقاومت های پنچ رنگ استفاده می کنند که میتوان در ان ها مقدار اهم را دقیق تر انتخاب کرد .

آیا مقاومتی هم است که مقدارش را مستقیم روی آن بنویسند ؟

بله معمولا روی مقاومت های اجری مقدار اهم مقاومت و توان ان را مستقیم بر روی ان می نویسند اما برای بقیه مقاومت ها یا مقدار ان را با کد های رنگی یا با کد هایی عددی نمایش داده می شند .

خواندن مقدار اهم مقاومت

 

توان مقاومت را از کجا بفهمیم ؟

برای مقاومت اجری که توان ان ها را مستقیم روی ان می نویسند اما برای مقاومت های معمولی باید از اندازه ان ها توان ان ها را متوجه شویم .

خواندن مقدار اهم مقاومت

 

مقدار یک مقاومت را با هم بخونیم

خواندن مقدار اهم مقاومت

این مقاومتی که در تصویر مشاهده می کنید یک مقاومت 4 رنگ است و ترتیب رنگ های ان به این شکل می باشد قهوه ای / سیاه / نارنجی / طلایی / رنگ طلایی درصد خطا است یعنی مقاومت ما 5 درصد خطا داره از از جهت عکس ان شروع به خوندن می کنیم قهوه و 1 و سیاه 0 و نارنجی هم 3  ،1 و 0 رو می نویسیم وسه تا صفر کنار اون قرار می دیم که میشه 000 10 هزار اهم و اون رو به کیلو هم باید تبدیل کنیم که یعنی سه تا ممیز به طرف راست بیاییم که می شود 10 کیلو اهم . و توان مقاومت با توجه به اندازه ان 1/4 وات است .

نکته

برای مقادیر بالایی 1000 اهم ما از واحد کیلو استفاده می کنیم ولی برای مقادیر کمتر از اهم استفاده می کنیم مثلا مقاومت 330 اهم یا مقاومت 680 اهم اما اگر این مقدار از 1000 اهم بیشتر شد ان را با کیلو بیان می کنیم مثلا مقاومت 5000 اهم را 5 کیلو می خوانیم .

1 دیدگاه برای “خواندن مقدار اهم مقاومت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *