هویه یکی از دستگاه های مهم برای انجام کار هایی مثل تعمیرات برد های الکترونیکی است و یکی از دلایل اصلی سوختن هویه تجمع گرما در زمان بیکاری داخل هویه است .اما در این مقاله قصد داریم با اضافه کردن یک مدار ساده به افزایش طول عمر هویه کمک کنیم .

 

افزایش طول عمر هویه

 

 

دلایل اصلی سوختن هویه

 

علت اصلی سوختن بیشتر هویه ها تجمع گرما در زمان بیکاری داخل هویه هستش یعنی مثلا ما هویه رو روشن کردیم و المنت هویه هم گرم شده ،و اگر هویه رو  به حال خود رها کنام  توی در  زمان بالا باعث سوختن المنت هویه ودر نهایت خود هویه می شود  .

 

ویدیو افزایش طول عمر هویه

 

 

 

نقشه مدار 

 

 

این کار چه تاثیری درافزایش طول عمر هویه دارد

 

ما با اضافه کردن این مدار به هویه می توانیم مواقعی که از هویه استفاده نداریم آن کلید رو قطع کنیم تا توان دستگاه نصف و از گرمای المنت کاسته شود .

 

خوب چه کاریه میام مستقیم از برق بیرون میارم

وقتی  با هویه کار می کنیم مثلا  قطعات یک برد را مونتاژ یا دمونتاژ می کنیم و کارمان هم  مثلا حدود یک ساعت طول می کشد در هین کار یک سری مواقع است که به هویه نیاز نداریم و اگر هویه رو از برق بیرون بکشیم دقایق زیادی طول می کشد که دوباره گرم شود ولی با این مدار چون توان دستگاه نصف میشه بعد از روشن کردن کلید حدودا چند ثانیه طول می کشه تا هویه کاملا گرم شود و بتوانید از تمام توان ان استفاده کنید .

 

برای ساخت این مدار به چه وسایل و قطعاتی نیاز دارم

 

قطعات

شما برای ساخت این مدار یه یک دیود 1N4007 و یک کلید که جواب گوی توان مصرفی هویه باشد لازم دارید حتما حتما دیود نوع 1N4007 را خریداری کنید چون مدل های 1N4005 و1N4006 هم موجود هستش اما پیشنهاد نمیشود .

وسایل جانبی

به یک سری وسایل جانبی مثل چسب برق و سیم چین هم نیاز داریم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *