در این مقاله می خواهیم به شما ساخت مدار کلید لمسی فلیپ فلاپ با استفاده از ای سی 4013 را اموزش بدهیم .

 

 

قطعات مورد نیاز برای پروژه کلید لمسی

ای سی 4013

کلید لمسی TTP223 (از کلید های معمولی هم می تونید استفاده کنید)

رله 5 ولت  (پایه میلون باشه بهتره)

دیود 1N4007

ترانزیستور BC547

مقاومت 1 کیلو اهم 25. وات

 

نقشه شماتیک برای ساخت مدار کلید لمسی

ساخت مدار کلید لمسی

لازم به ذکر هستش که می تونید از دیود 1N4007 به برای دیود هرز گرد رله استفاده کنید تا ولتاژ برگشتی بوبین رله وارد مدار نشه و به قطعات اسیب نرسونه ( در نقشه دیود قرار نگرفته است اما شما حتما برای اطمینان بیشتر ان را قرار دهید)  .

نکات مهم برای ساخت مدار کلید لمسی

ولتاژ کاری مدار

توجه کنید که ولتاژ کاری مدار 5 ولته و حتما از اداپتور یا هر وسیله دیگه ای که برای تغذیه مدار استفاده می کنید حتما باید باید 5 ولت باشه و جریانش هم بالای 200 میلی امپر باشه خوبه .

ساخت بر روی برد

شما می توانید طبق نقشه شماتیک برد را بر روی ورد برد ببندید و یا ان را در برنامه های طراحی PCB مثل التیوم دیزاینر یا پروتیوس طراحی کنید و ان را روی فیبر مسی ببندید . 

خرابی های احتمالی مدار

اگر مدار رو بستید و دیدید کار نکرد چند تا مورد رو می گم حتما برسی کنید اول که اتصالات حتما باید درست باشه ، دوم اینکه مطمعن بشید قطعات مدار هم سالم هستند و مشکلی ندارن که خیلی راحت به وسیله مولتی متر می تونید اون ها رو تست کنید . برای دیدن اموزش کار با مولتی متر اینجا کلید کنید و سوم اینکه حتما ولتاژ ورودی مدار که 5 ولت هستش باید درست باشه و پاسخ گوی جریان مصرفی مدار باشه این مورد  رو هم باز با مولتی متر می تونید تست کنید .

مدار خیلی خیلی ساده تر

کلید کلید لمسی TTP223 خودش قابلیت لچ کردن پالس خروجی رو داره که با جامپر کردن قسمت های مشخص شده کلید می تونید خروجی رو از حالت لحظهای به حالت لچ تغییر بدید و دیگه نیازی به ای سی 4013 نیست ولی اگه از این مدار استفاده کنید می تونید از کلید های معمولی و یا یه پالس مثبت لحظه ای برای روشن خاموش کردن رله به صورت لچ استفاده کنید .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *